Moby Dick Özeti


Sponsorlu Bağlantılar

>130 Yaşındaki Mobydick

Alaska’da geçen ay avlanan 50 tonluk Grönland balinasının boyun kısmında, 1879 yılından kalma antika bir mızrak ucu bulundu.

Balinanın 130 yıl kadar önce vurulduğu anlaşıldı. Bilim adamlarına göre öldürülen balina, büyük olasılıkla dünyanın en yaşlı memelisiydi.

Sponsorlu Bağlantılar

GÜNÜMÜZDEN 130 yıl kadar önce, kuzeyin soğuk sularında ünlü yazar Herman Melville’in “Mobydick” romanını anımsatan bir av yaşandı. Bir Grönland balinası (bowhead) aldığı mızrak yaralarına rağmen avcılardan kurtuldu ve yıllarca yaşamayı başardı. Aynı avın bir benzeri geçen ay Alaska’da yaşandı ve bu kez avcıların elinden kaçamadı. Bilim adamlarına göre öldürülen balina büyük olasılıkla dünyanın en yaşlı memelisiydi. Avlandıktan sonra balinanın boyun kısmında 13 cm uzunluğunda bir antika mızrak ucu bulundu. Biyologlar, mızrağın 130 yıl önce New England’da bir fabrikada üretildiğini belirttiler. Antika mızrak, “bowhead” balinalarının en uzun yaşayan canlılar olduğu tezinin kanıtlanmasını sağlayacak. Massachusetts’teki New Bedford Balina Müzesi yöneticilerinden John Bockstoce, “Bu konuda bugüne kadar bulunan en önemli kanıt” diyor. Çünkü herhangi bir Grönland balinasının yaşını hesaplamak çok zor. Ancak uzmanlar bu balinaların 200 yıla yakın yaşayabileceklerini belirtiyorlar. Omuzdan atılan ağır bir ateşli silahla fırlatılan mızrak, içi patlayıcılarla dolu bir silindirin ucunda ve balinaya saplandıktan saniyeler sonra patlamasını sağlayan zamanlayıcısı var. Silah büyük ihtimalle balinaya saplandıktan sonra patlamış, ancak balina kalın yağ tabakası ve kalın kemiği sayesinde ölmemiş. Avlanmasaydı belki bir 100 yıl daha yaşayacaktı. Bilinen en yaşlı memeliler 110 yaşındaki bir mavi balina ve 114 yaşındaki bir Fin balinası. Kayıtlara geçmiş en yaşlı insan ise geçen yıl 122 yaşında ölen bir Fransız kadın.

Sponsorlu Bağlantılar

Tepkin Ne Oldu?

Çok Tatlı Çok Tatlı
0
Çok Tatlı
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Rezil Rezil
0
Rezil
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Moby Dick Özeti

Giriş Yap

Hesabınız yok mu?
Üye Ol

reset password

Geri
Giriş Yap

Üye Ol

Not delilerine katıl!

Geri
Giriş Yap
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında gizli kalmış özellikleri ortaya çıkarmaya çalışan sorular listesi.
Bilgi Yarışması
Bilgi seviyesini ölçmeye çalışan sorular listesi.
Anket
Karar verme veya düşünceleri toplamaya yardımcı olan oylama.
Hikaye
Görsellerle desteklenmiş şekilli yazılar.
Liste
Bildiğimiz liste.
Sıralı Liste
Sıralı Liste
Caps
Kendi caps'lerinizi oluşturmak için resim yükleyin.
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları