Parmaklarda Kabarcıklar


Sponsorlu Bağlantılar

Ev Hanimlarinin Korkulu Rüyasi

Toplumda oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Genellikle güçlü alerjenlerle (metal, imitasyon takılar, parfümler, kokulu ve renkli kozmetikler, lastik, lateks, yapıştırıcılar, boyalar vb.) ya da tahriş edici kimyasal maddelerle (sabun, deterjan, şampuan vb. temizlik ürünleri) temas sonrası görülür.

Su, sabun, deterjan ve temizlik maddeleri deriyi en sık tahriş eden ajanlardır. Özellikle ev hanımları, aşçılar, temizlik işçilerinde mesleğe bağlı olarak özel maddelerin teması sonucu ortaya çıkar. İnşaat işçilerinde çimentoya, kuaförlerde saç boyalarına, sağlık personelinde eldivenlerde bulunan latekse karşı alerji gelişebilir.Tipik yerleşim yeri parmaklar, avuç içi ve parmak aralarıdır.

Alerji bardağı taşıran son damladır; kişide daha önce yıllarca böyle bir hassasiyet olmayıp, yeni gelişmiş olabilir. Başlangıçta, kaşıntılı içi su dolu kabarcıklar şeklindedir. Daha sonra cilt kızarır, şişer, kurur, çatlar ve pullanır. Sonraları parmak izlerinde silinme gelişir.

Sponsorlu Bağlantılar

Tedavide temel prensip alerjen ve tahriş edici maddelerin bulunması ve o maddelerden uzak durulmasıdır. Alerjen madde yama testi ile tespit edilebilir; ya da kişi kendi kendine dedektiflik yaparak tepki yaratan ürünü keşfedebilir. Daha sonra bu maddeler ile temas kesilmelidir.

El ekzemasından korunabilmek için,

” Ellerinizi ılık suyla ve parfümsüz, renksiz, katkı maddesi içermeyen hafif sabunlarla yıkayın. Katı sabunlar, likit sabunlara göre daha az katkı maddesi içerir.
” Yıkama işleminden sonra, özellikle parmak aralarını, iyice kurulayın. Ardından 3 dakika içinde, yağlı kremlerle, nemlendirin. Gün içinde sık sık nemlendirme işlemini tekrar edin. (günde en az 15 kez)
” Nemlendiriciniz lavobo başında, yatak ve televizyon kenarında, işyerinizde, çantanızda vb. yaşam alanlarında bulundurun.
” Temizlik ve bulaşık vb. ev işlerinde yardımcı desteği almak veya bulaşık ve çamaşır makinesi kullanın.
” Kısa süreli koruyucu eldiven kullanın. Eldiveniniz lateks olmasın, “vinil” olanları tercih edin. Eldiveninizin altına pamuklu eldiven giyin.
” Çok sıcak su kullanmayın. Su ile temasınızı 15 dakikadan kısa tutun. Su içinde iş yapmaktansa akan suda yapmak daha iyidir.
” Islak ya da kuru iş yaparken yüzüklerinizi çıkarın. Alerjen madde yüzük altlarında birikebilir.
” Saçı şampuanlama ve boyama sırasında eldiven giyin.
” Sebzeleri ve meyveleri soyarken ellerinizin temasını önleyin. Özellikle domates ve portakal, limon gibi sitrik asit içeren meyveleri soyarken dikkatli olun.
” Bütün cila ve parlatıcılar; saç kremleri, şampuanlar ve boyalar; deterjanlar, kokulu kimyasallardan kaçının.
” Mesleki ekzemanız varsa mesleğinizi değiştirin, ya da korunma yollarını deneyin. Alerjen madde ile direkt teması sınırlayın.

Sponsorlu Bağlantılar

Tepkin Ne Oldu?

Çok Tatlı Çok Tatlı
0
Çok Tatlı
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Rezil Rezil
0
Rezil
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Yok Artık Yok Artık
1
Yok Artık
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Yorum 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Parmaklarda Kabarcıklar

Giriş Yap

Hesabınız yok mu?
Üye Ol

reset password

Geri
Giriş Yap

Üye Ol

Not delilerine katıl!

Geri
Giriş Yap
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında gizli kalmış özellikleri ortaya çıkarmaya çalışan sorular listesi.
Bilgi Yarışması
Bilgi seviyesini ölçmeye çalışan sorular listesi.
Anket
Karar verme veya düşünceleri toplamaya yardımcı olan oylama.
Hikaye
Görsellerle desteklenmiş şekilli yazılar.
Liste
Bildiğimiz liste.
Sıralı Liste
Sıralı Liste
Caps
Kendi caps'lerinizi oluşturmak için resim yükleyin.
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları