Petrol Nedir Petrol Anlami Tanimi


Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazı Petrol Nedir Petrol Anlamı Tanımı hakkında özet bilgiler içerir. Petrol Nedir Petrol Anlami Tanimi ve Petrol Nedir hakkında kısa özet bilgi olarak işinizi göreceğini düşünüyorum. Tam da not almalık…

Petrol Nedir Petrol Anlamı Tanımı

Petrol Nedir Petrol Anlamı Tanımı

Sponsorlu Bağlantılar

PETROL sözcüğü Latince’de ‘kaya’ anlamına gelen petra ve ‘yağ’ anlamına gelen oleum sözcüklerinden türetilmiştir. Günümüzde petrol ve petrol ürünleri büyük önem taşır. Benzin gazyağı mazot fueloil (yağyakıt) makine yağı bitüm ve parafin mumu çok bilinen petrol ürünleridir. Benzin otomobillerde gazyağı gaz lambalarında bazı ısıtma aygıtlarında ve jet uçaklarının motorlarında mazot (dizel yakıtı da denir) otobüs kamyon ve gemilerdeki dizel motorlarında kullanılır. Buharlı gemilerin kazanlarında buhar üretilmesinde çelik cam seramik gibi Maddelerin üretiminde kullanılan bazı sanayi fırınlarında ve bazı binaların ısıtma sistemlerinde fueloil yakılır. Makinelerin düzgün ve rahat çalışabilmesi için ince ya da kalın makine yağlarına (en kalınlarına gres denir) gereksinim vardır. Bitümden asfalt ve yalıtım malzemesi üretiminde yararlanılır.

Petrol binlerce yıl boyunca basit bir biçimde kullanıldı. Babilliler yol döşerken ve bağlayıcı madde olarak bitümden Romalılar yolları için Sicilya’dan getirttikleri asfalttan yararlanırlardı. Eski Çinliler tuz üretmek için tuzlu suyun ısıtılmasında doğal gaz kullandılar. İtalya Almanya Kuzey Amerika ve Birmanya’da ham petrolün tedavi edici özellikleri olduğuna inanılırdı.

Gazyağı ve Parafin
1850’de İskoçyalı bilim adamı James Young şeyl denen bir kayaçtan gazyağı elde etmenin yöntemini buldu. Young gazyağının lambalarda bitkisel yağ ya da balina yağı yerine kullanılabileceğini gösterdi. Kimyadaki adı kerozen olan gazyağının başlıca iki türü vardır. Bunlardan birincisi gaz lambalarında gaz sobalarında ve ısıtıcılarda daha uçucu olan ikinci türü ise bazı traktörlerin ve küçük balıkçı teknelerinin motorlarında yakıt olarak kullanılır. Jet uçaklarının motorlarında kullanılan gazyağı ikinci türdendir.

Gazyağına İngiltere’de parafin denir. Ama parafin aslında petrolden elde edilen mum cila su geçirmez karton ve kağıt yapımında kullanılan yarı saydam sert bir mumdur. Açık renkli kalın bir yağ olan ve ilaç olarak kullanılan vazelin (kimyadaki adı petrolatum) de bir başka petrol ürünüdür.

İndirmek İçin Tıklayın

Sponsorlu Bağlantılar

Tepkin Ne Oldu?

Çok Tatlı Çok Tatlı
0
Çok Tatlı
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Rezil Rezil
0
Rezil
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Petrol Nedir Petrol Anlami Tanimi

Giriş Yap

Hesabınız yok mu?
Üye Ol

reset password

Geri
Giriş Yap

Üye Ol

Not delilerine katıl!

Geri
Giriş Yap
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında gizli kalmış özellikleri ortaya çıkarmaya çalışan sorular listesi.
Bilgi Yarışması
Bilgi seviyesini ölçmeye çalışan sorular listesi.
Anket
Karar verme veya düşünceleri toplamaya yardımcı olan oylama.
Hikaye
Görsellerle desteklenmiş şekilli yazılar.
Liste
Bildiğimiz liste.
Sıralı Liste
Sıralı Liste
Caps
Kendi caps'lerinizi oluşturmak için resim yükleyin.
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları