Resme İsim Yazma


Sponsorlu Bağlantılar

Resimlere Yazı Yazmak İstiyorum Acil Yardım?!

ya lütfen yardım edin resimlerimin üstüne yazılar yazmak istiyorum lütfen biri bana bunula ilgili bi PROGRAM önerebilir mi çok ihtiyacım war LÜTFEN:(:(:(

ya lütfen yardım edin NOLUR ! ! !:(:(:(:(:(:(:(

ya lütfen allahıınızı seviyosanız yardım edin:(

Sponsorlu Bağlantılar

Word’de Bilinmesi Gerekenler

>

Belgeleri Word’ün içindeki Aç iletişim kutusundan çok farklı konumlarda açabilirsiniz. Bir belgeyi bilgisayarınızın sabit diskinde veya bağlantınız olan bir ağ sürücüsü üzerinde açabilirsiniz. Ağınız UNC adresleri desteklediği sürece bir ağ sunucusuna bağlantınız olmasa bile ağ üzerinde bir belgeyi açabilirsiniz.Şirketinizin bir intraneti varsa veya Internet’e erişiminiz varsa (örneğin, bir modeminiz ve bir Internet hizmet sağlayıcısı üzerinden bir Internet hesabınız varsa veya bir şirketteyseniz ve ağ üzerinden erişiminiz varsa), World Wide Web üzerindeki HTTP bölgesine veya FTP bölgesine yerleştirilmiş belgeyi açabilirsiniz. Şirketinizin intraneti varsa belgeleri orada açabilirsiniz.

Internet erişiminin nasıl kurulacağı hakkında bilgi için Microsoft Office Resource Kit’ine bakın. Office Resource Kit’in nasıl elde edileceği hakkında bilgi için, simgesini tıklatın.Bilgisayarınızın sabit diskindeki veya yazma erişiminiz olan bir ağ sürücüsündeki belgeler için, özgün olanın yerine belgenin kopyasını oluşturmak ve onunla çalışmak istiyorsanız kopya olarak bir belgeyi açabilirsiniz ve belgenin nerede konumlandırıldığına aldırmaksızın, özgün belgeyi değiştirmeyeceğinizden emin olmak istiyorsanız belgeyi salt okunur olarak açabilirsiniz.

Dosya menüsünden Sürümler komutunu belgenin birkaç sürümünü kaydetmek için kullanıyorsanız geriye dönebilir ve önceki bir sürümü açabilirsiniz.

>

Windows içindeki bir çok dosya türü belirli bir program tarafından açılmak üzere kayıtlıdır. Örneğin, bir metin belgesini açmak istediğinizde Not Defteri başlar. Bir dosyayı açtığınızda başlayacak olan programı değiştirebilirsiniz.

1- Bilgisayarım veya Windows Gezgini içinden Görünüm menüsünü tıklattıktan sonra Seçenekler’i tıklatın.
2- Dosya Türleri sekmesini tıklatın.
3- Kayıtlı dosya türleri kutusundan farklı bir programla açmak istediğiniz dosya türünü tıklatın.
4- Düzenle’yi tıklatın.
5- Eylemler kutusundan Aç’ı tıklatın.
6- Düzenle’yi tıklatın.
7- Eylemi gerçekleştirmek için kullanılan uygulama kutusuna seçili dosya türündeki dosyaları açmak için kullanma istediğiniz programın yolunu yazın veya klasör listesinden yolu seçmek için Gözat’ı tıklatın.

Not: Tüm kayıtlı dosya türlerinin Aç eylemi yoktur.

>

1- Aç simgesini tıklatın.
2- Bak kutusundan kısayol oluşturmak istediğiniz dosya veya klasörü içeren sürücüyü tıklatın.
3- Kısayol oluşturmak istediğiniz dosya veya klasör Bak kutusunun altındaki kutuda görünürse, seçmek için bu dosyayı veya klasörü tıklatın.Eğer kutuda görünmezse, çift tıklatarak üst klasörü sıradüzeninde açın ve istediğiniz dosya veya klasör kutuda görününceye kadar klasörleri bu sıradüzende açmaya devam edin. Seçmek için bu dosyayı veya klasörü tıklatın.
4- Önce Sık Kullanılanlara Ekle simgesini, sonra Seçilen Öğeyi Sık Kullanılanlara Ekle’yi tıklatın.İpuçları Aç iletişim kutusunda açılmış olan klasörü Sık Kullanılanlar klasörüne eklemek için, önce Sık Kullanılanlara Ekle simgesini, sonra ‘Şu Anki Klasör’ü Sık Kullanılanlara Ekle’yi tıklatın.Favori bir dosya veya klasör açmak için önce Bakılacak Sık Kullanılanlar simgesini tıklatın, sonra istediğiniz dosya veya klasöre giden kısayolu çift tıklatın.

>

Aç iletişim kutusunda bitişik olmayan dosyaları seçmek için bir dosya adı tıklatın. CTRL tuşunu basılı tutun ve her bir ek dosyanın adını tıklatın. Aç iletişim kutusunda bitişik olan dosyaları seçmek için sıradaki ilk dosyanın adını tıklatın. ÜST KARAKTER tuşunu basılı tutun ve son dosyanın adını tıklatın.İpucu İstemediğiniz bir dosyayı seçerseniz, CTRL tuşunu basılı tutun ve dosyanın adını yeniden tıklatın.

>

1- Dosya menüsünden Yeni’yi tıklatın.
2- Yeni, boş bir belge oluşturmak için önce Genel sekmesini tıklatın, sonra Boş Belge simgesini çift tıklatın. Bir şablona veya sihirbaza dayalı belge oluşturmak için önce oluşturmak istediğiniz belge türünün sekmesini tıklatın, sonra istediğiniz şablon veya sihirbazın adını çift tıklatın. İpucu Varsayılan şablona dayalı yeni belge oluşturmak için Yeni simgesini tıklatın.

Not: Yeni iletişim kutusunda istediğiniz şablonu veya sihirbazı görmüyorsanız, Microsoft Word şablon ve sihirbazlarının tam listesini görüntüleyebilir ve istediklerinizi yükleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek için simgesini tıklatın.

>

Word’deki Mektup Sihirbazı hızlı ve kolayca mektup yazmanıza yardım edebilir. Sihirbaz listelerden seçebileceğiniz sık kullanılan ¾ hitap ve kapatış tümceleri gibi ¾ mektup öğeleri sağlar. Sihirbaz sık kullanılan mektup biçemlerine dayanarak mektuplarınızı yapılandırmanıza da yardımcı olur.Mektup Sihirbazı ile mektup oluşturmak için Office Yardımcısı’nı gerektiren aşağıdaki yordamı kullanın. Yüklenmiş bir Office Yardımcısı’na sahip değilseniz, Dosya menüsünden Yeni’yi tıklatarak, Mektuplar ve Fakslar sekmesini tıklatarak, sonra da Mektup Sihirbazı’nı çift tıklatarak Mektup Sihirbazı’nı başlatabilirsiniz.

1 Ardından ad ve iki nokta ya da virgül gelecek biçimde “Sevgili” ya da “Kime” sözcükleriyle başlayan bir hitap yazın ¾ Sevgili Gamze ya da Bütün Kart Üyelerine: gibi ¾ sonra ENTER tuşuna basın.
2 Office Yardımcısı’ndan, Mektup yazmada yardım alma seçeneğini tıklatın.
3 Mektup Sihirbazı’ndaki yönergeleri izleyin. Bir adımı atlamak veya belirli bir panoya gitmek istiyorsanız, sekmelerden birini tıklatın.Seçenekteki Yardım için, soru işaretini sonra seçeneği tıklatın.

Not: Varolan bir mektubu değiştirmek ya da tamamlamak üzere Mektup Sihirbazı’nı kullanmak için Word’deki mektubu açın, sonra Araçlar menüsündeki Mektup Sihirbazı’nı tıklatın.

>

İç Yazışma Sihirbazı, dağılım listeleri oluşturmanıza, iç yazışmalarınızı biçimlendirmenize ve başlıklar ve sık sık kullanılan başka öğeler ¾ tarih, konu ve yazan kişinin baş harfleri gibi ¾ eklemenize yardımcı olarak, hızlı bir biçimde iç yazışma oluşturmanızı sağlar. Sihirbaz aynı zamanda, iç yazışmayı elektronik posta veya faksla göndermenize yardımcı olur. Öğeleri elektronik posta veya faksla göndermeniz için bilgisayarınızın bu hizmetleri desteklemesi gerekmektedir.

1 – Dosya menüsünden Yeni’yi tıklatın.
2 – İç Yazışmalar sekmesini tıklatın.
3 – İç Yazışma Sihirbazı’nı çift tıklatın.
4 – Sihirbazdaki adımları izleyin.

Not: İç yazışmaları hızlı bir biçimde oluşturmak için iç yazışma şablonlarından herhangi birini de kullanabilirsiniz.

>

Üzerinde çalıştığınız etkin belgeyi, yeni de olsa veya önceden var olsa da kaydedebilirsiniz. Tüm açık belgeleri bir anda kaydedebilirsiniz. Ayrıca etkin belgenin bir kopyasını farklı bir adda veya farklı bir konuma kaydedebilirsiniz Bir belgeyi başka bir program içinde kullanmak için, başka bir biçimde kaydedebilirsiniz. Örneğin, bir Word belgesini Word’ün eski sürümlerinde, Microsoft Works’te veya WordPerfect’te okuyabilmek için, başka bir dosya biçiminde kaydedebilirsiniz.

Ayrıca farklı bir programda farklı bir dosya biçiminde oluşturulan bir belgeyi Word içinde açabilir, üzerinde çalışabilir ve sonra özgün biçimiyle kaydedebilirsiniz. Örneğin, bir WordPerfect belgesini açabilir, Word içinde değişiklikler yapabilir ve sonra Word veya WordPerfect biçiminde kaydedebilirsiniz. Dosya biçimini değiştirmeden bir belgeyi farklı bir dosya biçimi uzantısıyla kaydedebilirsiniz. Örneğin, bir Word belgesini .abc uzantısıyla kaydedebilirsiniz.

Word, programın kilitlendiği (yanıt vermeyi durdurduğu) veya elektrik kesintisi durumlarında belgeleri kurtarabilmek için, belgeleri otomatik kaydetmek üzere ayarlanabilir. Otomatik Kaydet özelliği etkinleştirildiğinde, bir belgeye yaptığınız değişiklikler, Otomatik Kaydet’in her kaydetme aralığında bir kurtarma dosyasına kaydedilir. Örneğin, Otomatik Kaydet’i her 5 dakikada bir kaydetmek üzere ayarladıysanız, 10 dakikada bir kaydetmeye göre ayrıntılı bilgi kurtarabilirsiniz.

Otomatik Kaydet’in etkinleştirilmesiyle, açık belgeleriniz varken Word kilitlendiğinde (yanıt vermeyi durdurduğunda) ve bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerektiğinde, Word’ü yeniden başlattığınızda kurtarma dosyaları otomatik olarak açılır.Kurtarma dosyalarındaki bilgiler, Otomatik Kaydet’in belgeleri en son kaydettiği andaki bilgileri yansıtır. Otomatik Kaydet, belgelerinizi düzenli kaydetmenizin yerini tutamaz. Belgeyi kaydettiğinizde veya kapattığınızda kurtarma dosyası silinir.

Belgenizi her kaydettiğinizde otomatik olarak bir yedeğinin kaydedilmesini sağlamak için Word’ü ayarlayabilirsiniz.Yedek kopya size bir önceki kopyayı sağlar, böylece kaydedilen geçerli bilgilerle bundan bir önce kaydedilen bilgilere sahip olursunuz. Bir belgenin birden çok sürümünü aynı dosya içine kaydedebilirsiniz. Bir belgenin birden çok sürümünü kaydettikten sonra, geriye dönüp eski sürümleri gözden geçirebilir, açabilir, yazdırabilir ve silebilirsiniz.

>

1 – Aç simgesini tıklatın.
2 – Bak kutusundan görüntülemek istediğiniz dosyayı içeren sürücüyü tıklatın.
3 – Klasör listesinden istediğiniz dosyayı içeren klasör açılana kadar klasörleri çift tıklatın.
Dosyayı klasör listesinde bulamazsanız, onu arayabilirsiniz.Nasıl?
4 – İstediğiniz dosyayı tıklatın.
5 – Dosyanın içeriğini onu açmadan önce görüntülemek için, Önizleme simgesini tıklatın.

Dosya boyutu ve son değişme veya oluşturma tarihi gibi dosya özelliklerini görüntülemek için, Ayrıntılar simgesini tıklatın. Konu ve istatistikler gibi dosya özelliklerini görüntülemek için, Özellikler simgesini tıklatın.

>

Bu yordamı gerçekleştirmek için Microsoft Office veya Microsoft Outlook ı yüklemiş olmanız gerekir. Outlook’u, dosyaları bir tabloda özellikleriyle görüntülemek için kullanabilirsiniz. Örneğin, Belgelerim klasöründeki dosyaları Dosya Adı, Yazar, Tür, Dosya Boyutu, Değişme Tarihi ve Anahtar Sözcükler ile görüntülemek.

1 – Görünüm’ü açın.
2 – Görünüm çubuğundan, Diğer grubunu tıklatın.
3 – Bilgisayarım simgesini tıklatın.
4 – Görüntülemek istediğiniz dosyaları içeren sürücüyü çift tıklatın.
5 – Görüntülemek istediğiniz dosyaları içeren klasörü çift tıklatın.
6 – Şu Anki Görünüm kutusunda Ayrıntılar’ı tıklatın.
7 – Tabloya dosya özelliği eklemek veya kaldırmak için Görünüm menüsünden Alanları Göster’i tıklatın.

>

Belge Haritası, belge başlıklarının ana hattını gösteren ayrı bir penceredir. Belgeler arasında kolayca gezinmek ve konumunuzu izlemek için Belge Haritası’nı kullanabilirsiniz. Örneğin, belgenin ilgili kısmına atlamak için Belge Haritası’ndaki bir başlığı tıklatın. Word Belge Haritası nı otomatik olarak çevrimiçi düzen görünümü içinde görüntüler, ancak siz Belge Haritası’nı istediğiniz başka görünümlerin içinde de görüntüleyebilirsiniz.

1 – Belge Haritası’nı tıklatın.
2 – Belge Haritası içinden gitmek istediğiniz başlığı tıklatın.

Word başlığı sayfanın en üstünde görüntüler. Başlık, belge içindeki konumunuzu göstermek için Belge Haritası içinde vurgulanır.

>

Belgelerinize daha berrak ve profesyonel bir görünüm vermek için heceleme özelliğini kullanın. Örneğin, iki yana yaslı metinde aralıkları veya “beyaz boşlukları” ortadan kaldırmak veya dar sütunlarda çift satır uzunluklarını korumak için metni heceleyin.Metni otomatik olarak veya elle heceleyebilirsiniz. Elle heceleme yaparsanız, Word heceleme yapılacak sözcükler için metni taradıktan sonra size tire isteyip istemediğinizi ve onun nereye konulacağını sorar.

Heceleme üzerinde daha fazla denetim sağlamak için, seçmeli tireler ve bölünmez tireler kullanabilirsiniz. Bir sözcük veya tümceciğin (“üstbilgi” gibi), satır sonuna geldiğinde nereden kesildiğini (örneğin, “üst-bilgi”) denetlemek için seçmeli tire kullanın. Hecelenmiş bir sözcük veya tümceciğin (“MS-DOS” gibi) satır sonuna geldiğinde kesilmesini engellemek için bölünmez tire kullanın.

>

1 – Geri alabileceğiniz son hareketlerin bir listesini görmek için Geri Al simgesinin yanındaki oku tıklatın.
2 – Geri almak istediğiniz hareketi tıklatın. Hareketi göremiyorsanız, liste boyunca kaydırın. Bir hareketi geri aldığınızda, listedeki o hareketin üstündeki tüm hareketleri de geri almış olursunuz. İpucu Bir hareketi daha sonra geri almamaya karar verirseniz, Yinele simgesini tıklatın.

>

Dilbilgisi denetimi yalnızca İngilizce için geçerli bir özelliktir. Word yazım ve dilbilgisini denetlemek için iki yol sunar:

Siz yazdıkça, Word otomatik olarak belgenizi denetleyip olası yazım ve dilbilgisi hatalarının altını çizebilir. Bir hatayı düzeltmek için bir kısayol menüsünü görüntüleyin ve ardından istediğiniz düzeltmeyi seçin.
Belge oluşturmayı tamamladığınızda Word’ün belgedeki yazım ve dilbilgisi hatalarını aramasını sağlayabilirsiniz. Word olası bir hata bulduğunda onu düzeltip denetlemeye devam edebilirsiniz.

>

Ekle menüsünden Nesne’yi tıklatarak grafik yarattıktan sonra Microsoft Graph i seçtiğiniz zaman, Microsoft Graph, veri sayfası adı verilen tabloda bir grafik ve onunla ilişkili verileri görüntüler. Veri sayfası, kendi satır ve sütun etiketlerinizle verilerinizi nereye yazacağınızı gösteren örnek bilgileri sağlar. Grafiği bir kez yarattıktan sonra veri sayfasına verilerinizi girebilir, metin dosyasından veya Lotus 1-2-3 dosyasından veri alabilir, Microsoft Excel çalışma sayfası alabilir veya başka bir programdan veri kopyalayabilirsiniz. Aynı zamanda Word’de tablodan grafik yaratabilir veya Word belgenize Microsoft Excel’den grafik ekleyebilirsiniz.

>

Word belgelerinin içinde belli bir yere belgenin içerisinde kaç tane harf bulunduğunu yazdırmak istiyorsanız basit bir alan formülü kullanarak bunu başarabilirsiniz. Önce fare imlecini harf sayısının görüntülenmesini istediğiniz yere getirin. Daha sonra Ekle menüsünden Alan komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun sol tarafında BELGE BİLGİSİ sağ tarafından da NUMCHARS seçeneğini seçin. Tamam düğmesine bastığınızda imlecin bulunduğu konuma belge içindeki karakter sayısı yazılacak. Belgeye yeni bir şeyler yazdıktan sonra kaç karakter ettiğini görmek için bu sayının üzerine sağ fare düğmesi ile tıklayarak ekrana gelecek olan menüden Alanı Güncelleştir komutunu çalıştırmanız yeterlidir.

>

Word’ün tablolama özelliği oldukça etkileyicidir ama yine de pek çok eksik yanı var. En çok karşılaşılan sorunlardan biri de tabloları hizalarken çıkabilir. Burada bahsedilen, hücrelerin içerisindeki yazıların değil de tablonun kendisinin hizalanması.Word’de tablodaki sütun genişliklerini değiştirdikçe diğer sütunlar ona göre değişir.

Eğer en dışta bulunan sütunların genişliklerini değiştirirseniz tablonun yeri de ona göre değişir. Bu yüzden tüm tabloyu sayfada ortalamak zor olabilir. İşin doğrusu bunu gerçekleştirmenizi sağlayan seçenek de pek tahmin edilemeyecek bir yerdedir. Bu işlemi, tabloyu işaretleyip Table (Tablo) menüsündeki Cell Height and Width (Hücre yüksekliği ve genişliği) komutunu çalıştırdığınızda açılan diyalog kutusundaki Alignment (Hizalama) seçenekleriyle gerçekleştirebilirsiniz.

>

Eğer bir metin üzerinde düzeltmeler yaptıktan sonra, bu düzeltmeleri daha sonra görüntülemek istiyorsanız, bu Word’ün bize sunduğu özellikler içinde var. Düzeltmeye başlamadan önce Tools/Revisions altındaki Mark Revisions While Editing kutusunu işaretlerseniz, bundan sonra yapacağınız tüm değişiklikler doküman üzerinde görüntülenecek. Sildiğiniz kısımların üzeri çizilecek, yaptığınız eklemeler ise altı çizili olarak gösterilecektir.

Bu arada nerede düzeltme olduğunu görmenizi kolaylaştırmak için değişiklik yapılmış paragrafların yanında da bir çizgi belirecektir. Eğer çok düzeltme varsa oldukça karışık bir görüntüye sebep olabilir. Düzeltmelerin biçimini ise Tools/Options’daki Revisions sekmesinde değiştirebilirsiniz.
>

Bir belgenin yazımını bitirdikten sonra son sayfanın en sonuna gelin ve birkaç kere enter’a basarak ana metinden bir miktar uzaklaşın. Ekle menüsünden Alan komutunu çalıştırın. Ekrana bir diyalog kutusu gelecektir. Bu diyalog kutusunun Kategoriler bölümünde “Belge Bilgisi”, Alan Adları bölümünde ise “DosyaAdı” seçimini yapın. Alan Kodları bölümüne gelin ve DOSYAADI yazan metnin sol tarafına bir boşluk bırakarak /p parametresini ekleyin. Tamam düğmesine basın. Tamam düğmesine bastığınızda belgede imleci bıraktığınız konumdan itibaren tam rehber ve sürücü adıyla birleşik olarak dosya adı yazılacaktır.

>

Word içinde kullanılan bir resmin üzerine yazı bindirmek için ilk önce resmi çerçeve içerisine almalısınız. Bunun için de önce resmi seçili duruma getirmeli, daha sonra da Ekle menüsünden çerçeve komutunu çalıştırmalısınız.Daha sonra belge içinde bir yerlere resim üzerine yazmak istediğiniz yazıyı girin. Bu yazının tamamını seçili duruma getirin. Fontunu ve rengini ayarlayın.Daha sonra yazı seçili durumdayken yine Ekle menüsünden Çerçeve komutunu çalıştırarak bu yazının etrafına da çerçeve ekleyin. Artık yazıyı fare ile taşıyarak resmin üzerinde istediğiniz bir yere bırakabilirsiniz. Word, yazı etrafına çerçeve eklendiğinde default olarak ince siyah bir çerçeve kenarı kullanır.

Eğer bu çerçeve kenarının görünmesini istemiyorsanız fare imlecini çerçevenin üzerine getirin, sağ fare düğmesine basın. Açılacak olan menüden “Kenarlıklar ve Gölgeleme” komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunda “Önceden Belirlenenler” bölümünde “Yok” seçimini aktif hale getirin. Yazının çerçevesi kaldırılacaktır. Word ile örnek bir çalışma aşağıda görülmektedir.

>

File-New komutunu kullanarak yeni bir belge açın. Daha sonra Insert menüsünden File komutunu çalıştırın. İlk belgenizi bulun ve Ok düğmesine basarak bunu boş belgeye ekleyin. Belgeye yeni bir ad vererek sabit diskinize kaydedin. “Ne olur ne olmaz” diyerek her dosya ekledikten sonra yeni dosyanızı kaydedin. Bu işlemi elinizdeki diğer altı dosyaya da yaptığınızda elinizde istediğiniz belgelerin birleşiminden oluşmuş bir belge olacaktır Insert-File komutu ile bir belge eklediğinizde imleç otomatik olarak son eklediğiniz belgenin sonuna kayacaktır. Bu yüzden her seferinde klavyeyi kullanarak satırın en sonuna gitmek zorunda kalamayacaksınız.

>

MS Word’ de uzun belgelerle çalışıyorsanız, belge içinde sık sık göz attığınız yerlere Yer İmi (bookmark) koymak oldukça kullanışlı olabilir. Örneğin raporunuzu yazarken 25. sayfanın ortalarındaki tabloya sık sık bakma gereği duyuyorsunuz diyelim. Ancak her seferinde bu tabloyu aramak zorunuza gidiyor. O halde imleci 25.sayfadaki tablonun başına getirin ve Düzen * Yer İmi (Edit * bookmark) komutuna tıklayın. Karşınıza çıkan diyalog kutusunda Yer İmi adlı bölmesine bir isim girip (örneğin Yıllık Bütçe) CTRL+ALT+G tuşlarına basın. Karşınıza gelen Git diyalog kutusunda gidilecek yer bölmesine Yer İmi’adını girin bölmesinde ise “Yıllık bütçe” yi seçin. Yıllık bütçe tablonuz karşınızda.

>

Peki antetli kağıtlarınızı Word de yazmayı düşündünüz mü? Bunun için önce boş bir belge açın ve görünüm (View) menüsünden Üstbilgi/Altbilgi (header/footer) komutuna tıklayın; karşınıza üstbilgi alanı gelecektir. Bu alanda antetinizi istediğiniz gibi hazırlayabilir, hatta BMP resimler bile koyabilirsiniz. Aynı şekilde alt bilgi (footer) alanına da geçiş yapıp yeni şeylerde ekleye bilirsiniz. Antetli kağıdınızı tamamladığınızda Dosya * Farklı kaydet (File * SaveAs) komutuna tıklayın. Karşınıza çıkan diyalog kutusunun “Kayıt türü” (File type) bölmesinden Belge şablonu (Document Temlate) seçin. Şablonunuza bir isim verip kaydedin. Artık yeni bir antetli sayfa açmak istediğinizde Dosya * Yeni (File * New) tıklaya bilir ve açılan diyalog kutusunda yeni yarattığınız şablonu seçebilirsiniz.

Kullandığınız kelime işlem programında açık olan belgeler arasında hızlı geçiş yapmak mı istiyorsunuz? Word programında açık belgeler arasında Ctrl-F6 tuşlarını kullanarak ileriye, Ctrl-Shift-F6 tuşlarını kullanarak da geriye doğru geçiş yapabilirsiniz.

>

Bunu yapmak oldukça kolay. Bütün yapacağınız önce istediğiniz formatı taşıyan metni seçmek ve ctrl-c tuşlarına basarak panoya kopyalamak.Daha sonra bu metnin formatını uygulamak istediğiniz metin parçasını seçili duruma getirin. ctrl-shift-V tuşlarına basın. Birinci metnin formatının aniden ikincisine uygulandığına şahit olacaksınız.

>

Araç çubuğundaki standart Yazdır ikonu, Yazdır diyalog kutusundaki default ayarları kabul ederek belgeyi yazıcıya gönderir. Elbette Dosya*Yazdır komutunu da simge haline getirebilirsiniz. Bunun için önce araç çubuğu üzerine sağ tuşla tıklayıp açılan menüden Özelleştir’i (Customize) seçin. Açılan diyalog kutusunda Kategoriler listesinde aşağılara doğru inerek Tüm Komutlar seçeneğinin üzerine tıklayın. Yan tarafta Komutlar başlıklı bir liste daha görünecek. Burada FilePrint’i bulun ve fare ile araç çubuğu üzerine sürükleyip bırakın. Araç çubuğunda eski Yazdır simgesi ile tıpatıp aynı, ancak Yazdır diyalog kutusunu açan bir simgesi oluşacak. Eskisinin kalmasını istemiyorsanız “alt” tuşunu basılı tutarken ikonu fare ile sürükleyip araç çubuğu dışına bırakmanız yeterli.

>

Biçim menüsünden Yazıtipi komutunu çalıştırın. Burada default olarak kullanmak istediğiniz fontu, puntoyu ve stili belirleyin. Geçerli düğmesine basın. Ekrana NORMAL şablonunun değiştirileceği mesajı gelecek. Onaylayın. Artık yeni Word belgelerinizin hepsinin fontu burada ayarlamış olduğunuz font olacaktır.Böylece yeni bir belge açtığınız’da değiştirdiğiniz bütün ayarlar otomatik gelmiş olacaktır.

>

Bu alt çizgilerin nedeni ilgili sözcüğün o anda belge için seçili olan dilin yazım kılavuzunda bulunmaması veya yanlış yazılmış olması. Önce hangi dili kullandığınızı bilin. Bunun için belgenin tümünü seçili hale getirin (kısayol tuşu ctrl-b) ve Araçlar menüsünden Dil komutunu çalıştırın. Bu komutu çalıştırdığınızda ekrana gelecek olan liste kutusunda o anda aktif olan dil gösterilecektir. Yazıyı yazdığınız dili seçin (örneğin Türkçe veya İngilizce). Daha sonra Tamam düğmesine basıp belgenize geri dönün. Artık altı çizgili harfler o dilin kurallarına göre yanlış yazılmış veya Word’ün içinde o dil için eklenmiş olan sözcük listesinde olmayan kelimelerdir.

Bu işlem arka planda yapıldığı için oldukça yararlıdır. Yazı yazarken hatalarınızı anında yakalar ve düzeltebilirsiniz.Yine de bu kırmızı çizgilerden tamamen kurtulmak istiyorsanız, yine bütün belgeyi seçili duruma getirin. Araçlar menüsünden Dil komutunu çalıştırın. Gelen listede (sağlama yok) seçeneğini aktif hale getirin ve Tamam düğmesine basın. Artık kırmızı çizgiler yolunuza çıkmayacaktır.

>

Bir veya birden fazla paragrafı da itekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için itekleyeceğiniz paragrafın birinci satırının önüne gelin veya birden fazla paragraf itekleyecekseniz bu paragrafları seçili duruma getirin. ctrl-m tuşları ile paragrafları sağa doğru itekleyebilirsiniz. Eğer sola almak isterseniz ctrl-shift-m tuş kombinasyonunu kullanın. Asılı girintileri yerinden oynatmak için ise ctrl-t veya ctrl-shift-t tuş kombinasyonlarını kullanabilirsiniz.

>

Word’de bir belgeyi kağıt üstünde dikey olarak ortalamak istiyorsanız, Dosya menüsünden Sayfa yapısı komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun Düzen bölümüne gidin. Burada Dikey Hizalama seçeneğini “Ortadan” yapın. Tamam düğmesine basın. Dosya menüsünden Baskı Önizleme komutunu çalıştırdığınızda ekranda belgenin içindeki metinlerin dikey olarak kağıda ortalandığını göreceksiniz.

>

Tüm metni seçip ‘ Times New Roman Tr’ veya ‘ Arial Tr’ fontu kullanırsanız, problemli karakterlerin düzelmesi gerekiyor.Ayrıca Araçlar menüsüne girip Dil’i seçin. Burada Türkçe’yi seçip Varsayılan düğmesine basın. NORMAL.DOT’ta bu tanımlamanın değiştirilmesi için onay istenecektir. Cevabınız ‘ Evet’ olsun Bundan böyle eski dokümanlarınızı açtığınızda Türkçe font problemi de olmayacaktır.

>

WORD kullanıcıları sık sık kullandıkları komutları menüden seçmek zorunda değiller. Menü komutların hemen hemen tümünü Word’ün araç çubuklarına düğme olarak ekleyebilirsiniz. Araçlar menüsünden Özelleştir komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun Komutlar bölümüne gelin.Bu pencere görülecek olan listeden sol tarafta Tüm Komutlar seçeneğini aktif hale getirin. Listenin sağ tarafında bütün Word komutlarını göreceksiniz.

Buradaki menü komutlarından sık kullandıklarınızı sol fare düğmesi ile sürükleyip istediğiniz araç çubuklarına bırakarak komutları çalıştıracak düğmelerin oluşturulmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu özelleştirme penceresi açıkken Word’ün bütün araç çubuklarındaki bütün düğmelerin yerlerini değiştirebilir, düğmelerin grafikleri ile oynayabilir, istemediğiniz düğmeleri silebilirsiniz.

>

Eğer imleç bir kelimenin başında duruyorsa, basit tuş kombinasyonlarıyla o kelimeyi direkt olarak seçebilir ya da silebilirsiniz. Tüm kelimeyi seçmek için yapmanız gereken , eğer kelimeyi tamamen silmek istiyorsanız .

>

Tüm Word tuş kombinasyonlarını hatırlayamıyor musunuz? “Araçlar, Özelleştir” menüsünde “Kısa yol tuşlarını Ekran ipuçlarında göster” kutucuğunu işaretlerseniz, Word Menü noktaları ve Kısa yol simgelerine ait Kısa yol tuşlarını gösterecektir.

>

Word menülerini istediğiniz şekilde temizleyebilirsiniz. kombinasyonu ile fare imlecini yatay bir çizgiye dönüştürün. Şimdi silmek istediğiniz menü özelliğinin üzerine gidin ve tıklayın. Menüyü tekrar açtığınızda özelliğin kaybolmuş olduğunu göreceksiniz. Eğer imleci yatay hale getirdikten sonra hiçbir şey silmeden eski haline döndürmek istiyorsanız tuşuna basın. Sildiğiniz bir komuta hasret duymaya başladıysanız da yapmanız gereken tek şey; “Araçlar, Özelleştir, Komutlar”. Burada aradığınız özelliği, ait olduğu kategorinin içinde bulun ve sürükleyerek menüdeki hedefinize taşıyın.

>

Bir Word dosyasını açtıktan sonra hızlıca son çalışılan yeri bulmak için kombinasyonunu tıklayın. İmleç son çalışılan yere gidecektir. Bu, doküman içinde çalışırken de kullanışlı olabilir. Farklı bir metin noktasında küçük bir değişiklik yaptıktan sonra ile kolayca çıkış noktanıza geri dönebilirsiniz.

>

Word programı sırasında kullanılabilecek tüm tuş kısa yollarını bir metin olarak görebilirsiniz. Bunun için “Araçlar, Makro, Makrolar”ı ve oradan da “Word komutları”nı seçin. “Makro Adı” bölümünde “KomutlarıListele” deyin ve açılan pencerede “Geçerli Menü ve Klavye Ayarları”nı işaretleyin. Açılan Word dokümanı size komutların listesini verecektir ve her Word dokümanı gibi yazıcıda yazdırılabilir olacaktır.

>

Belirli sayfa düzenlemelerini (Kenar Boşlukları veya Sayfa Yapılandırması gibi) birden çok Word dosyasına uygulamak için, tekrarlama tuşu olan ü kullanabilirsiniz. Bunun için önce değişiklik uygulamak istediğiniz tüm dosyaları açın. “Dosya> Sayfa Yapısı”nı seçerek, sayfa üzerinde istediğiniz değişiklikleri uygulayın. Değişiklikleri “Tamam” tuşuyla onayladıktan sonra değişiklikleri uygulamak istediğiniz diğer dosyaya geçin ve tuşuna basın.

>

Word’de tüm metindeki ya da bir metin parçasındaki tüm düzenlemeleri tek bir hareketle rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Önce düzenlemeleri temizlemek istediğiniz metin bölümünü seçin ve e basın.

>

Word dosyalarını açmadan da yazdırabilirsiniz. Bunun için “Dosya > Aç” tan, dosya açma penceresine ulaşın. Dosyaya sağ tuş ile tıklayın ve “Yazdır”ı seçin.

>

Bir Word dosyasında hızla yeni bir sayfaya başlamak istiyorsanız kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

>

Word eklenen tablolara otomatik olarak bir sınır çeker ve bu sınırlar belgenizde gözükür. Sınırları kaldırmak için her seferinde “Tablo > Tablo Özellikleri”nden ayar yapmak yerine, kısaca kısa yolunu kullanabilirsiniz.

>

Dosyanızda kullandığınız üç noktaları, eğer üç tane nokta olarak kullanıyorsanız, bunlar satır sonlarına denk geldiklerinde istemediğiniz şekilde kesilebilirler. Üç tane tekli nokta kullanmak yerine kısa yolunu kullanırsanız, üç noktanız her zaman bir bütün halinde kalır ve satır sonlarında bölünmez.

>

Word dosyalarınızda kullandığınız alanları tek seferde güncellemek için öncelikle ile tüm dokümanı seçin. Daha sonra ile güncelleyin.

>

Tablo şeklinde ayrılmamış sütunları Word’de kopyalamak için görünen bir yol yoktur. Aslında kolay bir kısa yol ile bu sorunu aşabilirsiniz. tuşuna basılı tutarken fareniz ile yapacağınız seçimler, kelimeleri değil alanları kapsayacaktır, böylece seçim alanına isterseniz sadece sütunları alabilirsiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra ile kopyalayıp, arzu ettiğiniz yere ile yapıştırabilirsiniz.

>

Word dosyanıza “Ekle > Alan” ile tarih değerini eklediniz. Yalnız Word’ün varsayılan ayarlarına göre bu tarih bilgisi belgeyi her açışınızda güncellenir. Amacınız alanın dokümanın her açılışında değil de siz istediğiniz zaman güncellenmesini sağlamaksa, öncelikle alana tıklayın. Alan seçiliyken tuş kombinasyonu ile alanı kilitleyin. Artık alan güncellenmeyecek, o anki değerinde kalacaktır. Kilidi açmak için alan seçiliyken tuş kombinasyonunu kullanın. ile alanı güncellediğinizde kilidin kalktığını göreceksiniz.

>

Word’de bir metin grubunu belge içinde başka bir yere taşımak veya kopyalamak için öncelikle metin grubunu fareniz ile seçin. Daha sonra kaydırma çubuklarını kullanarak belge içinde işlemin gerçekleşmesini istediğiniz kısmı bulun. tuşuna basılı olarak fareniz ile sağ tuşa tıkladığınızda seçili metin belgenin tıkladığınız kısmına taşınacaktır. Kopyasını yapıştırmak için aynı işlemi tuşlarına basılı tutarak tekrarlayın.

>

Word’de menüler açılırken varsayılan animasyon olan Slayt animasyonu kullanılır. Bu animasyonu değiştirerek Word’e biraz heyecan katmak istiyorsanız “Araçlar > Özelleştir” menüsünde “Menü animasyonları”nı değiştirebilirsiniz. Eğer burada “Rastgele”yi seçerseniz, Word her defasında farklı bir animasyon kullanacaktır.

>

Yazılarınızda bazen kullandığınız sözcük veya karakter sayısına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu sayıyı öğrenmek için “Araçlar > Sözcük Sayımı” yolunu kullanabilirsiniz. Ayrıca sözcük sayısına sık sık bakmanız gerekiyorsa “Sözcük Sayımı” penceresindeki “Araç çubuğunda göster” tuşunu kullanarak, bu bilgiyi elinizin altına alabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Tepkin Ne Oldu?

Çok Tatlı Çok Tatlı
0
Çok Tatlı
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Rezil Rezil
0
Rezil
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resme İsim Yazma

Giriş Yap

Hesabınız yok mu?
Üye Ol

reset password

Geri
Giriş Yap

Üye Ol

Not delilerine katıl!

Geri
Giriş Yap
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında gizli kalmış özellikleri ortaya çıkarmaya çalışan sorular listesi.
Bilgi Yarışması
Bilgi seviyesini ölçmeye çalışan sorular listesi.
Anket
Karar verme veya düşünceleri toplamaya yardımcı olan oylama.
Hikaye
Görsellerle desteklenmiş şekilli yazılar.
Liste
Bildiğimiz liste.
Sıralı Liste
Sıralı Liste
Caps
Kendi caps'lerinizi oluşturmak için resim yükleyin.
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları