Şişman Kadınlar


Şişman Kadının Zafer Dönüşü

Şişman kadının zafer dönüşü

Siyah sahne elbisesine sığmadığı için prodüksiyondan çıkarılan Amerikalı soprano Deborah Voight, dört yıl aradan sonra işine geri döndü. Hem de, mitoloji kahramanı Ariadne için dikilen o elbiseye sığarak.

BÜYÜK soprano Deborah Voight, azmetti, midesine kelepçe taktırdı, 65 kilo verdi ve zafere ulaştı. 2004 yılında, Londra’daki Covent Garden’da sahnelenen Richard Strauss’un “Ariadne auf Naxos” operasındaki siyah sahne kostümüne sığamadığı için işine son verilen Voight, dört yıl aradan sonra işini geri aldı. Voight, “O elbiseyi ele geçirmek benim için büyük bir zaferdir” diyor.

Çağın en mükemmel seslerinden Voight’un cüssesi yüzünden kovulması o dönemde büyük tartışma yaratmıştı. Yönetmen Christof Loy, fiziksel görünümü sanatsal yeteneğin üzerinde tuttuğu için çok eleştiri almıştı. Strauss ve Wagner eserlerinin en usta yorumcularından birinin bu şekilde dışlanması medyada da büyük gürültü koparmıştı.

2001 yılından beri Covent Garden’da sahneye çıkmayan Deborah Voight, zafer dönüşünü eleştiriyle karışık bir espriyle de süsledi. “Deborah Voigt: The Return Of The Little Black Dress – Küçük Siyah Elbisenin Dönüşü” başlıklı bir video hazırlayıp YouTube’da yayınladı. Voight, Covent Garden’ın da videoyu sevdiğini söylüyor.

Diyet programlarından sonuç alamayınca midesine kelepçe taktıran Voight zayıflama macerasını da şöyle anlatıyor: “İnsanın verecek çok fazla kilosu olunca, operasyondan başka çare kalmıyor. Diyette çabuk kilo veremediğiniz için moraliniz bozuluyor. Kilo vermek istememin tek nedeni sahneden gelen zorlama değildi. Kendimi iyi hissetmiyordum. Dizlerim ağrıyordu. Operasyon sonrasında sesimi kaybetmekten çok korktum.”

Artık şişman kadın yok

Kilo verdikten sonra “Tristan ve Isolde”de rol alan Voight’un sesi gitmek bir yana daha da güzelleşti. Bütün eleştirmenler bu fikirde birleşti. Şimdi Voight yeniden Londra Kraliyet Operası’nın kadrosunda sahneye çıkıyor. Ama “Şişman kadın çıkmadan opera bitmez” şeklindeki o eski espri de tarihe karışmış bulunuyor.

Tepkin Ne Oldu?

Çok Tatlı Çok Tatlı
0
Çok Tatlı
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Rezil Rezil
0
Rezil
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şişman Kadınlar

Giriş Yap

Hesabınız yok mu?
Üye Ol

reset password

Geri
Giriş Yap

Üye Ol

Not delilerine katıl!

Geri
Giriş Yap
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında gizli kalmış özellikleri ortaya çıkarmaya çalışan sorular listesi.
Bilgi Yarışması
Bilgi seviyesini ölçmeye çalışan sorular listesi.
Anket
Karar verme veya düşünceleri toplamaya yardımcı olan oylama.
Hikaye
Görsellerle desteklenmiş şekilli yazılar.
Liste
Bildiğimiz liste.
Sıralı Liste
Sıralı Liste
Caps
Kendi caps'lerinizi oluşturmak için resim yükleyin.
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları