Soda Kilo Yaparmı


Sponsorlu Bağlantılar

Günde Bir Soda Dahi Zararlı

Harvard Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırma, günde bir adetten çok gazlı içecek tüketmenin metabolik sendrom oluşturma riski ile birebir ilişki içinde olduğunu ortaya koydu. Araştırmada ilginç olan, bu riskin gazlı içeceğin diyet ya da sıfır kalorili olmasıyla değişmediğiydi.

Araştırmaya göre diyet içecekler, orta yaşlı yetişkinlerde metabolik riski artırıyor. Araştırmanın başındaki Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. Ramachandran Vasan’a göre bu durum, araştırmanın göze çarpan en önemli konusunu oluşturuyor.

Risk yüzde 48 daha fazla

Sponsorlu Bağlantılar

Dr. Vasan’a göre gazlı içecek tüketimi, 1977 ve 2001 yılları arasında iki kattan üç kata çıktı. Aynı zaman dilimi içinde gazlı içeceklerin ürün miktarları da azımsanmayacak şekilde büyüdü. Araştırmacılar, gazlı içeceklerin kilo alımı, obezite ve diyabet riskini artırdığını ve bunlarla birebir ilişkili olduğunu ispatlamıştı. Son yapılan ”Soft drink tüketimi ile metabolik risk artması arasındaki ilişki” araştırmada ise zararsız gibi görünen günlük bir adet gazlı içecek tüketiminin, yetişkinlerde metabolik bir tehlikeye yol açıp açmadığını sorguladılar.

Gazlı içeceklerin metabolik sendrom ve onun getirmiş olduğu diğer komplikasyonlar ile ilişkili olup olmadığını araştırmak üzere 6000’den çok katılımcının katıldığı çalışmayı Harvard Tıp Fakültesi’nden Dr. Ravi Dhingari yürüttü.

”0” kaloriye kanmayın

Araştırmacılar, günde bir adetten çok gazlı içecek tüketen kişilerin günde bir adetten daha az tüketen kişilere kıyasla yüzde 48 daha çok metabolik sendrom riskiyle karşı karşıya olduğunu buldular. 6000’den çok katılımcının metabolik sendrom riski olmadığı varsayımı ile hareket eden araştırma, günde birden çok gazlı içecek tüketiminin metabolik sendrom riskini yüzde 44 artırdığını saptadı.

Günlük gazlı içecek tüketimleri belli olan küçük bir araştırma grubunda yapılan araştırmada da günde bir adetten fazla tüketen kişilerde metabolik sendrom riskinin başlama olasılığının yüzde 50 – 60 oranında olduğu belirlendi. Diyet içecekler sıfır kalorili olmalarına rağmen, araştırma bulguları bu içeceklerin çocuklarda da sağlığı zayıflatıcı yönde etkisi olan kilo alımı ve yüksek tansiyon sorunlarıyla ilişkisini gösterdi.

Günde bir sodadan daha az tüketenlerle günde en az bir soda içenler karşılaştırıldığında obezite riski, bel çevresi ölçümü, glukoz değeri ve hipertrigliserit seviyelerinin anlamlı oranda arttığı görüldü. Bunlarla birlikte iyi huylu kolesterol (HDL) seviyelerinin ise düştüğü gözlendi.

Soda fazla yemeyi mi teşvik ediyor?

Araştırma sonrasında yapılan yorumlara göre soda içenler daha fazla kalori alma eğiliminde. Bu kişiler daha fazla doymuş ve trans yağlardan zengin besinleri tüketirken, daha az lifli besin tüketiyor ve aynı zamanda sedanter bir yaşam tarzına sahipler.
Ayrıca soda ve gazlı light içecekleri tüketmek, tatlı besinlerin tercih edilmesini de artırıyor. Hatta henüz tartışılsa da bir teoriye göre soda tüketimi bir sonraki öğünde daha fazla yemek yeme etkisine neden oluyor.

Metabolik sendrom nedir?

Kalp damar hastalıklarına yol açan ve her biri birbiriyle bağlantılı dört hastalık, artık ‘metabolik sendrom’ adı altında anılıyor. Diyabet, obezite, hipertansiyon ve yüksek kan yağları başta olmak üzere bu dört önemli hastalık, tek tek değil, ‘metabolik sendrom’ olarak nitelendirilerek bütüncül bir hastalık olarak değerlendiriliyor. Ancak son yıllarda bel çevresindeki yağlanma da metabolik sendromun beşinci risk faktörü olarak yerini alıyor

Sponsorlu Bağlantılar

Tepkin Ne Oldu?

Çok Tatlı Çok Tatlı
0
Çok Tatlı
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Rezil Rezil
0
Rezil
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soda Kilo Yaparmı

Giriş Yap

Hesabınız yok mu?
Üye Ol

reset password

Geri
Giriş Yap

Üye Ol

Not delilerine katıl!

Geri
Giriş Yap
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında gizli kalmış özellikleri ortaya çıkarmaya çalışan sorular listesi.
Bilgi Yarışması
Bilgi seviyesini ölçmeye çalışan sorular listesi.
Anket
Karar verme veya düşünceleri toplamaya yardımcı olan oylama.
Hikaye
Görsellerle desteklenmiş şekilli yazılar.
Liste
Bildiğimiz liste.
Sıralı Liste
Sıralı Liste
Caps
Kendi caps'lerinizi oluşturmak için resim yükleyin.
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları