Sürekli İshal Olmak


Sponsorlu Bağlantılar

Kanser İshal Yapar Mı?

İ.Ü Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde sürekli tıp eğimi kapsamında düzenlenen “Türkiye’de Sık Karşılaşılan Hastalıklar” konulu toplantıda konuşan aynı fakültenin iç hastalıkları anabilim dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hülya Uzunismail, bir aydan uzun süren ishalin kronik ishal olarak kabul edildiğini, ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.Uzunismail ” Nedeni kullanılan ilaçlar da olabilir tüberküloz yada lenfoma da ” dedi.

Aşırı tatlandırıcı kullananlarda veya süte karşı hassasiyeti olanlarda da ishal görülebildiğini anımsatan Prof. Dr. Hülya Uzunismail şöyle devam etti:

“İmtihan heyecanında olanlar tuvaletten çıkmazlar, sık sık tuvalete giderler. Bu psikolojik ishaldir.Anne sütü alan bebekler de karın ağrısı ile birlikte ishal ve hatta bazen bu ishal kanlı olabilir. Bu durumda annelerin yumurta, süt kullanmaması gerekiyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Ama asıl önemli olan kronik ishaldir. Ve kesinlikle nedenini bulmak için her türlü tetkik yapılmalıdır. Bu tür hastalarda karın ağrısı olduğunda kesinlikle aspirin verilememelidir, antibiyotik yazarken de çok iyi düşünmek gerekir.

Ama uzun süre örneğin 10-12 yıl süren bir kronik ishali olanlarda da kanser şüphesi göz önüne alınıp bu durum hasta ile paylaşılarak gerekli işlemler yapılmalıdır.

Kronik ishali; yağlı, inflamatuar ve sulu diye üç grupta inceliyoruz. Pasaj grafileri teşhiste çok önemli yer tutuyor. Akdeniz lenfoması da kronik ishalin nedeni olabilir. Bir yıl antibiyotik kullanılır mı deyip kesmemek gerekir, böyle bir hataya düşen doktor arkadaşın yaklaşımı o hastanın ölümü ile sonuçlandı.

Genç yaşta osteoporoz olan ve açıklanamayan anemisi bulunan kronik ishalli hastalarda çölyak hastalığı olabileceği de düşünülmelidir.”

Sağlığın Sesi

Sponsorlu Bağlantılar

Tepkin Ne Oldu?

Çok Tatlı Çok Tatlı
0
Çok Tatlı
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Rezil Rezil
0
Rezil
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sürekli İshal Olmak

Giriş Yap

Hesabınız yok mu?
Üye Ol

reset password

Geri
Giriş Yap

Üye Ol

Not delilerine katıl!

Geri
Giriş Yap
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında gizli kalmış özellikleri ortaya çıkarmaya çalışan sorular listesi.
Bilgi Yarışması
Bilgi seviyesini ölçmeye çalışan sorular listesi.
Anket
Karar verme veya düşünceleri toplamaya yardımcı olan oylama.
Hikaye
Görsellerle desteklenmiş şekilli yazılar.
Liste
Bildiğimiz liste.
Sıralı Liste
Sıralı Liste
Caps
Kendi caps'lerinizi oluşturmak için resim yükleyin.
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları