Türkiyenin En İyi Boğuşan Köpeği


Sponsorlu Bağlantılar

Kangal Köpeği Meraklililari İçin Mutlaka Bakin

:appl:DOG Kangal Anadolu Çoban Köpeği
Kangal Köpeğinin tarihçesini araştırdığımızda en küçük bir belgeye rastlayamadık. Kangal köpeği hakkında çeşitli rivayetler söz konusudur. Bir rivayete göre M.Ö. Asurlular ve Babilliler zamanında türediği, aslan ve kaplan gibi vahşi hayvanlara karşı korunmak, savaşlarda yararlanmak amacıyla büyük bir özenle yetiştirildiği anlatılmaktadır. Bu köpeğin çok rahat bir şekilde aslanı mağlup ettiği söylenmektedir. İkinci bir rivayete göre, Hint mihracesinin Osmanlı padişahına (Yavuz Sultan Selim veya 4. Murat’a) bir köpek hediye etmesiyle başlamaktadır. Sarayda bulunan ve aslanla boğuşan bu köpek aslanı öldürüyor. Böylece padişahın nazarında büyük bir ilgi görüyor. Osmanlı ordusu doğu seferine gelişinde Kangal Deliktaş dolaylarında köpeğin kaybolduğu ve bütün aramalara rağmen bulunamadığı, Kangaldaki köpeklerin bu köpeğin soyundan türediği rivayetler arasındadır. 17.Yüzyılda Evliya Çelebi Seyahatnamesinde aslan kadar kuvvetli olarak tarif ettiği bu köpeklerden bahsetmektedir. Osmanlı İmparatorluğu kurucularının bu köpeği beraberlerinde Anadolu’ya getirdikleri ve Osmanlının Avrupa`ya yayılmasıyla çoğu Avrupa Çoban Köpeğinin de bu ırktan türediği sanılmaktadır.
Osmanlı İmparatorluğu dönemi arşivlerinde, Kangal köpeklerinden bahsedilmekte pedigrili yetiştiriciliği yapıldığı bahsedilmektedir. Kangal Çoban Köpeklerinin bu kadar eskilere dayanan tarihi geçmişten günümüze kadar irk özelliklerini bozmadan gelebilmesini, geçimini koyunculuktan sağlayan çiftçilerin en güvenilir dostu olmasına ve Dünya köpek ırkları arasında kurtlara karşı koyabilen tek köpek ırkı olmasına bağlanmaktadır. Kangal köpekleri en zor iklim ve çalışma şartlarında verilen görevi cani pahasına yerine getirirler. Bakım ve beslenme şartları diğer köpek ırklarına göre daha basit ve ekonomik olması Kangal ırkı köpek neslinin devamını sağlamıştır.

Kangal çoban köpeği hakkında çeşitli rivayetler söz konusudur bu meşhur Başlığı birçok sitede görmeniz mümkün Kangalın geçmişini rivayetlere Hayal Fantazi Ürünü bir Kangal tarihi yaratma eylemine başvurmuşlardır .kangalın gerçek tarihinin bilimsel açıklamaması bu değildir….Koyunuculuk Ülkemiz topraklarında En eski geçim kaynağı olduğu Malumunuzdur Ülkemiz İnsanları Yüzyıllar Boyu tarım ve Hayvancılıkla Geçimlerini Sağlamışlardır bugün koyunculuk yurdumuz genelinde ekonomik sebeplerden dolayı hayli azalmıştır ama geçmişte anadolu halklarının temel geçim kaynağı koyunculuk tu ve kangalın asli görevi sürü korumaktır morfolojik özelliklerinin bugünkü şeklini almasındaki en büyük etken bu köpeklerin sürü sahipleri tarafından sürü koruma amacı için çoban köpeği olarak kullanılması çevre ve iklim şartlarının etkisi iyi güçlü özellikler taşıyan köpeklerin sürü sahipleri ve çobanlar tarafından seçilip eşleştirilmesiyle tür bugünkü kabul edilen üstün özelliklere erişmiştir .hindistandan gelme babiller zamanında türeme padişahlara hediyesi bir ırk değildir.. Kangal Çoban Köpekleri Anadoluda Yaşıyan Halklar Bu Topraklara Geldiği yereden Orta Asyadan Anadoluya Sürüleriyle Birlikte Getirdikleri Köpeklerdir Anadolunun iklim yapısı ve ırkın Kullanım amacının devamlılığı Kangal Köpeklerini bugüngü karakterristik özelliklerini almasını sağlamıştır

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Tepkin Ne Oldu?

Çok Tatlı Çok Tatlı
0
Çok Tatlı
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Rezil Rezil
0
Rezil
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En İyi Boğuşan Köpeği

Giriş Yap

Hesabınız yok mu?
Üye Ol

reset password

Geri
Giriş Yap

Üye Ol

Not delilerine katıl!

Geri
Giriş Yap
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında gizli kalmış özellikleri ortaya çıkarmaya çalışan sorular listesi.
Bilgi Yarışması
Bilgi seviyesini ölçmeye çalışan sorular listesi.
Anket
Karar verme veya düşünceleri toplamaya yardımcı olan oylama.
Hikaye
Görsellerle desteklenmiş şekilli yazılar.
Liste
Bildiğimiz liste.
Sıralı Liste
Sıralı Liste
Caps
Kendi caps'lerinizi oluşturmak için resim yükleyin.
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları