Uzayın Sonu Varmı


Sponsorlu Bağlantılar

Uzayın Sonu..!!

Uzayın sonu mu geldi?

“Uzay nedir?” diye sorarsak çoğu insan “Bütün gök cisimlerinin içinde bulunduğu sınırsız boşluk” diye yanıt verir. TDK da uzayı böyle tanımlamayı uygun görmüş. Peki ya size uzayın sonsuz olmadığını söylersek? Evet, şimdi uzayla ilgili bildiklerinizi yeniden bir gözden geçirme zamanı.

Sponsorlu Bağlantılar

Uzayın sonsuz olmadığını ilk iddia edenlerden biri, bilim ve sanat alanında sonsuz yapıtlar bırakmış olan Leonardo da Vinci (Onun insanlardan daha üstün uzaylı bir kavimden olduğunu düşünmekteyiz). Bu görüşü, ünlü astronom Kepler de desteklemiş. Onlara göre uzay, dodecahedron şeklinde imiş. Yani 20 polyhedron nokta, 30 polyhedron kenar ve 12 pentagon seklinden olusan bir poligon. Daha açık tanımlamak gerekirse üç aşağı beş yukarı bir futbol topu gibi.

Uzayın sonunun olduğunu düşünmek, en az sonsuz olduğunu düşünmek kadar korkunç. Bu yüzden yıllarca kimse bu görüşe destek vermemiş. Einstein uzayın sürekli genişlediğini söylemişti. Sonsuz bir şey daha da genişleyemeyeceğine göre (sonsuzun tanımına göre bu tartışılır) demek ki o da uzayın sonlu olduğunu düşünüyordu.

Şimdilerde ise Dr. Jeffrey Weeks önderliğindeki bir grup bilim adamı, Big Bang teorisine ait haritalar üzerinde uzun araştırmalar yapmışlar. Çıkan sonuç ise, uzayın, sonsuzluk yanılsamasına neden olan 12 yüzlü aynalar dehlizi olduğu. Yani bir noktadan bakıldığında, aynı yıldızların birden fazla kopyasını görüyoruz. Bu nedenle uzayın sonsuz olduğunu düşünüyoruz. Oldukça ilginç bir teori.

Dr. David Spergel önderliğindeki bir grup bilim adamı ise adeta bu teoriyi çürütmek için ant içmişler. Aynı veriler üzerinde sürdürdükleri analizlerinin, söz konusu yeni modeli alt etmeye yetecek düzeye yaklaştığını iddia ediyorlar. Sonuçları en kısa zamanda internette yayınlayacaklarmış. Bakalım bu teoriler savaşını hangi grup kazanacak?

Sponsorlu Bağlantılar

Tepkin Ne Oldu?

Çok Tatlı Çok Tatlı
0
Çok Tatlı
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Rezil Rezil
0
Rezil
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzayın Sonu Varmı

Giriş Yap

Hesabınız yok mu?
Üye Ol

reset password

Geri
Giriş Yap

Üye Ol

Not delilerine katıl!

Geri
Giriş Yap
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında gizli kalmış özellikleri ortaya çıkarmaya çalışan sorular listesi.
Bilgi Yarışması
Bilgi seviyesini ölçmeye çalışan sorular listesi.
Anket
Karar verme veya düşünceleri toplamaya yardımcı olan oylama.
Hikaye
Görsellerle desteklenmiş şekilli yazılar.
Liste
Bildiğimiz liste.
Sıralı Liste
Sıralı Liste
Caps
Kendi caps'lerinizi oluşturmak için resim yükleyin.
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları