Uzunluk Ölçüleri Ve Kullanıldığı Yerler


Sponsorlu Bağlantılar

Bu makalede Uzunluk Ölçüleri Ve Kullanıldığı Yerler ve Uzunluk Ölçülerinin Kullanıldığı Yerler hakkında kısa kısa bilgiler bulabilirsiniz. Lütfen not alın. Uzunluk Ölçülerinin Kullanıldığı Yerler ile iligli olan sorularınızı gidereceğini düşünüyorum.

xyzdelinetcilerresmixyz

Uzunluk Ölçülerinin Kullanıldığı Yerler

Metrik Sistem ( Uluslararası Birim Sistemi – International System of Units ) Uluslararası Standartlar Organizasyonu ( International Standards of Organization ) tarafından tarif ve kabul edilmiş bir ölçme sistemi olarak Dünyanın birçok ülkesinde yasal sistem olarak uygulamaya konmuştur. Kısaltılmış olarak ” SI ” ile ifade edilen Metrik Ölçü Sistemi, bu kısaltmayı, Uluslararası Birim Sisteminin Fransızca ifadesinden ( Le Systeme International d’Unites ) almıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

SI (Metrik) Ölçü Birimleri
SI Birimleri ( Metrik Ölçü Birimleri ) 3 ana sınıfta toplanmaktadır :
Ana Birimler
Türetilmiş Birimler
Tamamlayıcı Birimler

1 . SI Ana Birimleri 7 birimden oluşur :
Uzunluk (metre), Kütle (kilogram), Zaman (saniye), Elektrik Akımı (amper), Sıcaklık (Kelvin), Madde Miktarı (mol), Işık Şiddeti (candela)

2 . SI Birimlerinden türetilmiş olan birimler SI esaslı adlar aldığı gibi farklı adlarla da kullanılmaktadır.

Bunlar :
Alan (metrekare), Hacim (metreküp), Hız (metre/saniye), İvme (metre/saniye kare), Dalga Sayısı (1/metre), Kütle Yoğunluğu (kilogram/metreküp), Özgül Hacim (metreküp/kilogram), Akım Yoğunluğu (Amper/metrekare), Manyetik Alan Kuvveti (Amper/metre), Madde Yoğunluğu (mol/metreküp), Parlaklık Şiddeti (candela/metrekare), Frekans (hertz), Kuvvet (Newton), Basınç-Gerilim (pascal), Enerji-İş (joule), Güç (watt), Elektrik Yükü (coulomb), Elektrik Gerilimi (volt), Elektrik Kapasite (farad), Elektrik Direnç (ohm), Elektrik İletkenlik (siemens), Manyetik Akı (weber), Manyetik Akı Yoğunluğu (tesla), indüktans (Henry), Celsius Sıcaklık (celsius degree), Işık Akısı (lumen), Aydınlanma Şiddeti (lux).

3 . SI Birimlerini Tamamlayıcı Birimler :
Açı-Düz (radian), Açı-Üç Boyutlu (steradian)
Ayrıca SI Birimlerine dahil olmayan fakat SI Birimleri ile birlikte kullanılanlar da vardır : Zaman (dakika, saat, gün, hafta, ay, yıl ), Açı – Düz (derece, dakika, saniye), Hacim (litre), Alan (hektar), Basınç (bar), Enerji (kilowatt-saat), Kütle metrik (ton).
Amerikan (US) ve İngiliz (Imperial-England) (UK) Ölçü Birimleri

Amerika’da kullanılan temel ölçü birimleri ile İngiltere’de ve aynı birim sistemini kullanan diğer bazı ülkelerdeki temel ölçüler arasında geçmiş yıllarda, küçük oranlarda da olsa, farklılıklar görülmekte idi. Temel uzunluk birimlerinden olan Foot :
İngiltere (UK) ve bu sistemi uygulayan ülkelerde 1 foot = 0,3048 m iken Amerika’da (US) 1 foot = (1200/3937) m = 0,3048006096 m olarak uygulanmakta idi. Buna göre 1 foot (UK) = 0,999998 foot (US) ilişkisi mevcut idi.

Tabii bu küçük fark, aralarındaki oransal bağlardan dolayı, yard, foot, inche, furlong, chain, rod, pole, perche, fathom, link gibi tüm uzunluk birimlerinin yanı sıra, bu birimlerden elde edilen alan ve hacim ölçülerini de etkilemekte idi. Nihayet 1959 yılında Amerika, yukarıda bahsedilen birimleri, Uluslar arası kabul gören 1 foot = 0,3048 esasına göre düzenleyerek çok sayıdaki birimlerde var olan farklılaşmayı ortadan kaldırmış oldu. Eski foot değeri ( 1 foot = 1200/3937 m ) ve buna bağlı Birimler ise “Survey Foot” , “Survey Chain”, “Survey furlong” v.b gibi farklı isimlerle, harita ve yer çalışmaları gibi dar bir alanda uygulamasını sürdürmeye devam etti.

Halen Amerika ve İngilterede uygulanmakta olan Ölçü Birimleri Sisteminde, yukarıda bahsedilen uyum çalışmaları dışında, bazı birimlerde farklılıklar süregelmektedir :
Hacim ölçülerinden : gallon, quart, ounce, fikrin
Ağırlık ölçülerinden : hundredweight, ton, quarter, stone
Uzunluk ölçülerinden : deniz mili, deniz league’i gibi bazı birimlerin (US) ve (UK) değerleri oldukça farklıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Tepkin Ne Oldu?

Çok Tatlı Çok Tatlı
0
Çok Tatlı
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Rezil Rezil
0
Rezil
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzunluk Ölçüleri Ve Kullanıldığı Yerler

Giriş Yap

Hesabınız yok mu?
Üye Ol

reset password

Geri
Giriş Yap

Üye Ol

Not delilerine katıl!

Geri
Giriş Yap
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında gizli kalmış özellikleri ortaya çıkarmaya çalışan sorular listesi.
Bilgi Yarışması
Bilgi seviyesini ölçmeye çalışan sorular listesi.
Anket
Karar verme veya düşünceleri toplamaya yardımcı olan oylama.
Hikaye
Görsellerle desteklenmiş şekilli yazılar.
Liste
Bildiğimiz liste.
Sıralı Liste
Sıralı Liste
Caps
Kendi caps'lerinizi oluşturmak için resim yükleyin.
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları