Yararlı Meyveler


Sponsorlu Bağlantılar

Beyine Yararlı Olan Meyve…

ABD’de Cornell Üniversitesi’nin araştırmasına göre, özellikle beyin hücrelerinin direncini artıran güçlü bir antioksidan maddeye sahip elma, güneş ışığı, kimyasal reaksiyonlar ve stresten kaynaklanan zararlara karşı güçlü koruma sağlıyor. Bol miktarda meyve ve sebze tüketiminin alzheimer ve benzeri beyin hastalıklarının gelişme riskini azalttığını belirten araştırmacılar, meyve ve sebzelerde bulunan C vitamininin de güçlü bir antioksidan olduğunu ifade ediyor. Ancak son olarak, farelerde gerçekleştirilen bir araştırma, elmada bulunan ‘quercetin’ isimli antioksidan maddenin C vitaminine göre, beyin hücrelerinin direncini muhtemel hasarlara karşı daha fazla artırdığını ortaya çıkardı. Kırmızısı daha faydalı “Elma giren eve doktor girmez” diyen araştırmacılara göre diğer meyve ve sebzelerle karşılaştırıldığında en yüksek quercetin oranına sahip olan meyve elma. Elmanın alzheimer hastalığıyla mücadelede en faydalı yiyecek olduğuna dikkat çekildi. Kırmızı elmaların yeşil ya da sarı elmalara göre çok daha fazla antioksidan madde içerdiği de belirtildi. Soğan, kızılcık ve böğürtlende de bol miktarda quercetin var.

Tüm Vücuda Yararlı Olan Meyve

Alıç, Orta Çağ’dan beri özellikle kalp destekleyici ve kalp-damar sistemi fonksiyonlarını normalize etmek için kullanılıyor. Alıç, damarları genişleten ‘bioflavononid’ler açısından da oldukça zengin. Bu bileşikler çok güçlü antioksidanlar olup; kalbe oksijen ve kan akışının artmasına yardımcı oluyor.

Bu durum kalbin kan deveranı için harcamak zorunda olduğu gücü azaltıp, kalbi rahatlatıyor. Ayrıca bioflavonoid maddeler kan damarlarının çeperlerini güçlendirip vücudun diğer bölgelerine olan kan akışını da düzenliyor. Alıçın içindeki bileşiklerin kolesterolü ve damarlardaki plaket oluşumunu da azalttığı saptanmış.

Sponsorlu Bağlantılar

KALP VE DAMARDA ÇOK ETKİLİ

Alıç, çeşitli kalp ve kan dolaşımı hastalıklarında rahatlıkla kullanılabilecek ender bitkilerden en başta geleni. Kalp ritim bozuklukları, sinirsel kalp çarpıntıları, kalp yetmezliği, ağır enfeksiyon hastalıkları sonrasındaki kalp kasları zafiyeti, kalp krizi sonrası, yüksek kan basıncı, damar sertliği alıç meyvesinin başarıyla kullanılabileceği alanlar. Alıç, bedendeki sıvı birikimlerinin dışkılanmasını da sağlıyor. Ayrıca; sinir sisteminde yatıştırıcı, spazmları azaltıcı, idrar söktürücü etkileri de var.

Sponsorlu Bağlantılar

Tepkin Ne Oldu?

Çok Tatlı Çok Tatlı
0
Çok Tatlı
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Rezil Rezil
0
Rezil
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yararlı Meyveler

Giriş Yap

Hesabınız yok mu?
Üye Ol

reset password

Geri
Giriş Yap

Üye Ol

Not delilerine katıl!

Geri
Giriş Yap
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında gizli kalmış özellikleri ortaya çıkarmaya çalışan sorular listesi.
Bilgi Yarışması
Bilgi seviyesini ölçmeye çalışan sorular listesi.
Anket
Karar verme veya düşünceleri toplamaya yardımcı olan oylama.
Hikaye
Görsellerle desteklenmiş şekilli yazılar.
Liste
Bildiğimiz liste.
Sıralı Liste
Sıralı Liste
Caps
Kendi caps'lerinizi oluşturmak için resim yükleyin.
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları