Yüksek Lisans Yapmak


Sponsorlu Bağlantılar

Yüksek Lisans Yapmak İsteyen Öğrenciler İçin Temel Bilgiler

Lisansüstü Eğitim Sınavı (ALES), herhangi bir üniversitede lisans eğitimini tamamlamış veya üniversite son sınıfta okuyan ve yüksek lisans eğitimi almak isteyen kişilerin girmek zorunda oldukları bir baraj sınavıdır. Yüksek Lisans için;

Lisansüstü Eğitim Sınavı’nın (ALES’in) % 50’si
Lisans Derecesinin (Transcript’in) % 25’i
Mülakat Sınavı’nın % 25’i

alınmaktadır. Bu işlemler sonucunda elde edilen puanlar en yüksekten başlayarak sıralanırlar ve üniversitenin kontenjanı dâhilinde yüksek lisans programına yerleştirilirler. Yüksek Lisans programına girebilmek için ALES puanının mümkün olduğunca yüksek olması önemli bir avantajdır.

Sponsorlu Bağlantılar

ALES Sınavı Nisan ve Kasım dönemleri olmak üzere yılda iki yapılır. Sınavda Sayısal ve Sözel olmak üzere iki ayrı bölüm vardır. Yeni değişikliklere göre sayısal bölüm ise sayısal 1 ve sayısal 2 olarak iki bölüme ayrılmıştır.
Sayısal1 40 Soru 45 Dakik
Sayısal2 40 Soru 45 Dakika
Sözel 80 Soru 90 Dakika

Sınavla İlgili Diğer Bilgiler;

Sınavda ilk önce Sayısal1 ve Sayısal 2 Bölüm Kitapçıkları dağıtılır. Cevapların, sayısal bölüm için ayrılan süreden erken bitmesi durumunda geri kalan süre sözel bölüme devredilemez. Sözel kitapçığını alabilmek için 90 dakikanın bitmesini beklemek zorundasınız. Bu nedenle soruları hızlı çözüp beklemek yerine zamanı doğru kullanmak yararınıza olacaktır.Sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir.Sınavda en yüksek puan 80’dir. Üniversitelerin taban puanı genellikle 55’tir. Ancak bazı programlarda üniversite baraj puanını yüksek tutma hakkına sahiptir.

Örnek Uygulama; Ahmet Tanas Balıkesir Üniversitesi Bandırma İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nü 76,82 not ortalaması ile bitirmiş ve Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Politikası Anabilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimi yapmak isteyen bir öğrencidir. Ahmet okulu bitirmeden önce Mayıs döneminde girmiş olduğu LES Sınavı’ndan 63,55 almıştır. Ağustos ayında açılan Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne başvurusunu yapmış ve mülakata katılmıştır. İktisat Politikası Bölümü’ne 30 kişi alınacaktır ve Ahmet’in puanı;

LES’in % 50’si = 63,55 ´ 0,50 = 31,78
Transcript’in % 25’i = 76,82 ´ 0,25 = 19,21
Mülakatın % 25’i = Sınavdan sonra ilan edilir. (Bazen ilan edilmez. sadece kazanan kişiler açıklanır)

(31,78) + (19,21) + (Mülakat notunun % 25’i) = Diyelim ki 82,77

Ahmet Tanas’ın aldığı puan (82,77) yukarıdan aşağıya doğru sıralandığında kontenjan dahilinde bulunuyorsa (30 kişi arasında) Ahmet Yüksek Lisans eğitimi yapmaya hak kazanmış olacaktır. Ancak ilk 30 kişi arasına giremez ise bu programa yerleşemeyecektir. Bir kişi aynı anda birden çok programa başvurabilir. Ancak kazandıklarından sadece bir tanesinin eğitimine devam etme hakkı vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Tepkin Ne Oldu?

Çok Tatlı Çok Tatlı
0
Çok Tatlı
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Rezil Rezil
0
Rezil
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yüksek Lisans Yapmak

Giriş Yap

Hesabınız yok mu?
Üye Ol

reset password

Geri
Giriş Yap

Üye Ol

Not delilerine katıl!

Geri
Giriş Yap
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında gizli kalmış özellikleri ortaya çıkarmaya çalışan sorular listesi.
Bilgi Yarışması
Bilgi seviyesini ölçmeye çalışan sorular listesi.
Anket
Karar verme veya düşünceleri toplamaya yardımcı olan oylama.
Hikaye
Görsellerle desteklenmiş şekilli yazılar.
Liste
Bildiğimiz liste.
Sıralı Liste
Sıralı Liste
Caps
Kendi caps'lerinizi oluşturmak için resim yükleyin.
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları