Zehirli İlaç İsimleri


Sponsorlu Bağlantılar

Ilac Mi?? Zehir Mi??

400 bitki türünün bulunduğu Türkiye’nin ilk Tıbbi Bitkiler Bahçesi büyük ilgi görüyor. Tamamlayıcı tıbbın önemli unsurlarından olan bitkilerin, yarar yerine zarar vermemesi için doğru kullanılması büyük önem taşıyor.

14 bin metrekarelik arazi üzerine kurulan Türkiye’nin ilk Tıbbi Bitkiler Bahçesi, Merkez Efendi Geleneksel Tıp Derneği’nin 8 yıllık projesinin ürünü. Proje Zeytinburnu Belediyesi’nin de desteği ile geçtiğimiz yıl hayata geçirildi. Bahçe, bugünlerde hastalıklardan korunmada ya da tedavide bitkileri kullanmayı tercih edenlerin akınına uğruyor. Ancak uzmanlar bilinçsizce tüketilen bitkilerin ciddi sağlık sorunları doğurabileceği konusunda uyarıyor.

Tıbbi bitkiler bahçesinin sorumlularından Ziraat Mühendisi Merve Zengin, gelecek yıllarda üretimi artırıp şu anda 400 olan bitki türünü 700’e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi:

Sponsorlu Bağlantılar

“Bu bahçedeki bitkilere yönelik kapsamlı araştırmalar yapıyoruz ve dolayısıyla tıp alanına yeni bitkiler kazandırmak için çalışıyoruz. Burada bir tohum bankamız var. Bu bankada hem Türkiye’de, hem de dünyadaki bitkilerin çiçek ya da yaprakları muhafaza ediliyor ve bunlar ilaçların hammaddesi olarak kullanılıyor.”

“YANLIŞ KULLANIM MİDE DELİNMESİNE NEDEN OLABİLİR”

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü Müdürü Profesör Doktor Erkan Topuz bitkisel ilaç ya da karışımların doğru kullanılmadığı taktirde bağırsaklarda kanamadan, mide delinmesine kadar sağlık açısından çok ciddi sakıncalar doğuracağını, bu yüzden bitkilerin etki ve emniyet değerlendirmeleri gözönüne alınarak kullanılması gerektiğini söyledi.

“BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN BİTKİLER REVAÇTA”

Bitkilerin kullanım alanlarının oldukça geniş olduğunu belirten Erkan Topuz, en çok bağışıklık sistemini güçlendiren ve hastalıklara karşı koruyanların tercih edildiğini söyledi:

Pro. Dr. Erkan Topuz,” Bitkilerive bitkisel ilaçlar bilinçsiz kullanan kişiler, geri dönüşü olmayan çok ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilir”

“Örneğin; kudret narı, kanserin önlenmesi, diyabet, enfeksiyonlar, HIV, mide bağırsak sistemi hastalıklarında etkili ve tanımlanmış dozlarda emniyetle kullanılabilir. Ak Diken, kanser tedavisi ve kabızlıkta kullanılır. 150 ml. kaynar suda, 2 gr. kurutulmuş kabuk şeklinde tüketilmelidir. Sarı Sabır, Aloe Vera olarak bilinir, lokal olarak sedef hastalığında, yanık ve kapanmayan yaralarda, oral yoldan laksatif yerine kullanılır.”

“KAŞ YAPALIM DERKEN GÖZ ÇIKARMAYIN ”

Profesör Doktor Erkan Topuz bu bitkilerin ya da bunlardan elde edilmiş preparatların kimi zaman ilaç, kimi zaman da zehir olabileceğinin altını çizdi:

“Mesela ülkemizde katran ruhu olarak bilinen ve kanser tedavisinde, artrit, bronşit, soğuk algınlığı ve spazmlarda kullanılan Chapparral, bitkinin yaprak ve çiçeklerinden elde edilir. Chapparal en çok reklamı yapılmış aynı zamanda en zehirli maddelerden biridir. Bu yüzden ABD’de bu bitkinin oral yoldan kullanımı yasaklanmıştır. Bu tür bitkilerden ya da bitkisel ilaçlardan istenen sonucu almak için mutlaka bir hekime danışarak ve önerilen dozda kullanmak gerekir, aksi taktirde kaş yapalım derken göz çıkarmış olabilirsiniz”

Sponsorlu Bağlantılar

Tepkin Ne Oldu?

Çok Tatlı Çok Tatlı
0
Çok Tatlı
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Rezil Rezil
1
Rezil
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zehirli İlaç İsimleri

Giriş Yap

Hesabınız yok mu?
Üye Ol

reset password

Geri
Giriş Yap

Üye Ol

Not delilerine katıl!

Geri
Giriş Yap
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında gizli kalmış özellikleri ortaya çıkarmaya çalışan sorular listesi.
Bilgi Yarışması
Bilgi seviyesini ölçmeye çalışan sorular listesi.
Anket
Karar verme veya düşünceleri toplamaya yardımcı olan oylama.
Hikaye
Görsellerle desteklenmiş şekilli yazılar.
Liste
Bildiğimiz liste.
Sıralı Liste
Sıralı Liste
Caps
Kendi caps'lerinizi oluşturmak için resim yükleyin.
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları